O klubie

K.S. KODOKAN
Wachlarz sportowych możliwości

 

Klub Sportowy Kodokan powstał w 1994 r. z inicjatywy braci Mariusza i Jarosława Ważnych. Japońska nazwa „Kodokan” oznacza miejsce, w którym można trenować różne sztuki walki. Marzeniem braci, którzy trenowali judo, było stworzenie właśnie takiego miejsca. I udało się nam – uśmiecha się prezes Mariusz WażnyW naszym Klubie sztuki walki przenikają się nawzajem, asymilujemy elementy z różnych dyscyplin.

Początki były trudne, a wiązało się to przede wszystkim z brakiem bazy szkoleniowej.
Z czasem jednak pojawił się pierwszy sponsor, a wraz z nim pierwsza mata treningowa. Udało się też wynająć sale w szkołach.

Szansa na zrealizowanie marzenia o stałej sali pojawiła się w 2008 roku i wiązała się z ciężką pracą. Kodokan postanowił zaadaptować na swoje potrzeby dawne gliwickie kino „Grażyna” Własnymi siłami przeprowadzili remont zrujnowanego obiektu. Pierwsze zajęcia odbywały się bez ogrzewania – opowiada z uśmiechem Mariusz Ważny – A dziś obiekt nosi nazwę Centrum Sztuk Walki i jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt.

W Klubie ćwiczy obecnie około 200 osób (dzieci, młodzież i dorośli) pod okiem
8 instruktorów. Trenowanych jest 5 dyscyplin – brazylijskie ju jitsu, które opiera się głównie na chwytach, thaiboxing, którego cechą charakterystyczna są uderzenia łokciami i kolanami, następnie mieszane sztuki walki, w których dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone
w innych sportach walki, submission wrestling (walka zapaśnicza) oraz boks. Zainteresowani przychodzą trenować wybraną sztukę walki, ale w krótkim czasie ulegają fascynacji kolejną
i zaczynają trenować dwie jednocześnie
– mówi prezes.

Kodokan posiada licencję m.in. Polskiego Związku Ju Jitsu, Polskiego Związku Judo, Okręgowego Związku Boksu, Światowej Organizacji Brazylijskiego Ju Jitsu „Zenith Team”. Klub organizuje seminaria, pokazy dla szkół, zawody w Jiu Jitsu dla dzieci i młodzieży, a także obozy sportowe, na które mogą jechać także osoby spoza Klubu. Każdy obóz to sposób na promowanie sztuk walki – podkreśla prezes. Kodokan powołał też sekcję piłki nożnej halowej, która działa już w 9 szkołach.

Klub chętnie korzysta z pomocy wolontariuszy – aktualnie jest ich ośmiu. Pomagają Klubowi w zakresie promocji, marketingu, czy przy stronie internetowej. Wspieramy się nawzajem – mówi prezes – My im dajemy możliwość wykazania się i zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych,  a oni poświęcają  nam swój czas i uwagę.

Fundusze na działalność pochodzą ze składek członkowskich, zdarzają się sponsorzy, a dzięki uzyskanemu w 2008 r. statusowi OPP, w tym roku będzie to także dochód z 1%. Przeznaczymy te pieniądze na sprzęt sportowy – zdradza prezes i dodaje – Każdy grosz jest dla nas ważny, bo nie zawsze wszyscy są w stanie opłacić składkę, a ja nie miałbym serca odmówić komuś treningu.

Kodokan może się pochwalić wieloma sukcesami – stworzeniem świetnej bazy szkoleniowo – treningowej, która przyciąga chętnych spoza Gliwic, otwieraniem kolejnych sekcji, czy zdobyciem na przełomie lat 2008/2009 ponad 50 medali w Ogólnopolskiej Lidze Jiu Jitsu Dzieci i Młodzieży, co daje im wysokie 4 miejsce w Polsce.

Problemy też miewamy – mówi Mariusz Ważny – Wchodzimy jednak z założenia, że nie ma co narzekać i… idziemy do przodu. Z takim podejściem Klub na pewno zrealizuje swoje plany na przyszłość, które obejmują organizację I Gliwickiej Gali Sztuk Walki i pozyskanie funduszy unijnych.

Zachęcamy do korzystania z Klubu, jest on otwarty dla wszystkich – apeluje na koniec prezes.

Dane kontaktowe:
Centrum Sztuk Walki, ul. Szobiszowicka 27 (byłe kino „Grażyna”), Gliwice
Informacje i zapisy – codziennie od godziny 18:00 do 22:00
lub telefonicznie: 510 373 823 – Mariusz Ważny
E-mail: wazny4@op.pl